Osiedlowe trawniki na terenie Spółdzielni przeważnie wykaszane są 4-5 razy w roku. Pierwsze koszenie trawników jest priorytetowe. Zwykle przypada na przełom kwietnia i maja. Termin ten wyznacza wzmożona aktywność wzrostu traw, która jest uwarunkowana temperaturą otoczenia (powietrza i gruntu) jak również kondycją trawników po zimowaniu. Terminy kolejnych zabiegów będą zależały od przebiegu warunków pogodowych.
-
Dlatego poniżej wyjaśniamy, dlaczego kosimy i dlaczego pierwsze koszenie jest takie ważne:
- Trawniki wymagają odnowy po okresie zimowym. Pierwsze koszenie pozwala utrzymać je w dobrym stanie fitosanitarnym, zapobiega chorobom.
- Pierwsze koszenie wspomaga pozimowe oczyszczanie trawników. Dzięki temu zabiegowi pozostałości zbutwiałych liści drzew i innych zanieczyszczeń są usuwane wraz z pierwszym pokosem.
- Pierwsze koszenie odbywa się w okresie największego przyrostu traw, w tym największej ich aktywności korzeniowej. Koszenie pozytywnie wpływa na zagęszczanie się trawników, powoduje ich lepsze rozkrzewianie i ukorzenianie się w głąb profilu glebowego. Dzięki temu tworzy się korzystny mikroklimat runa, które lepiej znosi okresy suszy.
- Dzięki pierwszemu koszeniu ograniczamy ekspansję wielu gatunków pospolicie występujących chwastów, takich jak m.in. mniszek lekarski. O ile kwiaty tego gatunku zdobią i rozweselają wiosenny trawnik, to już łany puchowych kwiatostanów nie każdemu się już podobają, a roznoszące się w powietrzu pyłki tej rośliny dokuczają alergikom.
Trawniki nie mogą pozostać porzucone same sobie, trzeba je pielęgnować, aby nie przerastały krawężników ani nie powodowały innych uciążliwości w wyniku zaniechania ich konserwacji. Wykaszane będą także spełniały swoje istotne funkcje ekologiczne.