Wprowadzenie Funduszu Remontowego Windy spowodowało wiele dyskusji i niesnasek.
W związku z tym wyjaśniamy jakie są podstawy merytoryczne i prawne obciążania mieszkańców danej Nieruchomości, nawet gdy dany budynek nie ma windy, kosztami modernizacji (brak możliwości naprawy) lub wymiany (brak możliwości naprawy) windy.
Aspekt Merytoryczny
W przypadku, kiedy kończy się możliwość naprawy windy z powodu braku części zamiennych (nasze windy mają od 20-25lat) można windę wyłączyć z eksploatacji , lub ją zmodernizować o nowoczesne systemy sterowania, lub wreszcie wymienić na nową.
Wyłączenie z eksploatacji windy z powodu braku części zamiennych lub braku środków na jej modernizację jest tylko opcją teoretyczną. Obowiązkiem Zarządu jest utrzymanie dobrego, pierwotnego stanu technicznego budynku (windy, instalacje, itp.)
Rozwiązaniem przyjętym w naszej Spółdzielni było rozpoczęcie zbieranie środków finansowych na rychłą modernizację wind. Konieczność ich modernizacji/wymiana związana jest z upływającym terminem resursów (końcowa data przydatności wyznaczona przez producenta), oraz stanem wyeksploatowania różnych elementów dźwigu, sygnalizowanym przez firmę Winda-Warszawa, która zajmuje się konserwacją naszych wind.
Jeżeli nastąpi wyeksploatowanie windy, a my nie będziemy mieli środków na jej modernizację Urząd Dozoru Technicznego wyłączy ją z eksploatacji. Aby uniknąć takiej sytuacji Spółdzielnia rozpoczęła zbieranie środków od 2024 roku. Stawki miesięczne za m2 zostały wyliczone w następujący sposób:
Koszt Modernizacji / przewidywany okres zbierania środków w miesiącach/całkowita powierzchnia Nieruchomości=Stawka miesięczna za m2 powierzchni.
Aspekt Prawny
- Ustawodawca w „Ustawie o Spółdzielniach mieszkaniowych”-Art. 4 1 zobowiązuje Zarządy Spółdzielni rozliczać koszty remontów nieruchomościami.
- W przypadku naszej Spółdzielni, jeśli:
- Nieruchomość to jeden budynek np. Szkoły Orląt 4,to nieważne czy na klatkach są windy, czy ich nie ma wszyscy solidarnie uczestniczą w koszcie remontu, bo ewidencja wydatków jest prowadzona na całą Nieruchomość.
- Nieruchomość to kilka budynków np. N90 obejmująca adresy Św. Patryka 2; Cichociemnych 1; Cichociemnych 3; Szkoły Orląt 5 to nie ważne, że w niektórych budynkach nie ma w ogóle wind, wszyscy solidarnie uczestniczą w koszcie remontu, bo ewidencja wydatków jest prowadzona na całą Nieruchomość.
- Ustawodawca w „Prawie Budowlanym” Art.3 pkt 8 również zdefiniował co oznacza „Remont”.
„Remont oznacza wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, niestanowiących bieżącej konserwacji. Fundusz ten nie powinien służyć do finansowania takich zadań inwestycyjnych, których nie można zaliczyć do remontów (np. nadbudowy lub przebudowy, budowy ogrodzenia)”
Konkludując: Ustawodawca określił co to jest Remont oraz sposób rozliczania Remontów, a Zarząd jest zobowiązany do realizacji zadań inwestycyjnych zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem.